ده دصد کارمندان از افسردگی رنج می برند.

معاون وزیر بهداشت به کارمندان افسرده اشاره کرد و از احتمال مبتلا بودن حدود ۱۶میلیون ایرانی به اختلال افسردگی خبر داد. رئیسی معتقد است کارکنان افسرده، نزدیک به یک ماه در سال به مرخصی استعلاجی می روند و ازنظر او، با بهبود وضعیت روانی شاغلان، می توان بهره وری سازمان ها را افزایش داد و به بالا رفتن رشد اقتصادی امید داشت. نگرانی معاون وزیر بهداشت از شیوع افسردگی در میان ایرانیان، بهانه ای شد تا بار دیگر، به این اختلال ناتوان کننده و عوامل زمینه ساز آن نگاهی بکنیم و شما را در آگاه شدن از وضعیت روانی تان یاری دهیم.

ژن خوب یا رئیس خوب؟ بهره وری مساله است.

پژوهشگران در بررسی های متعددی به دلایل شیوع افسردگی در میان شاغلان پرداخته و موفق به شناسایی برخی از عوامل زمینه ساز این اختلال شده اند.
گروهی از متخصصان وضعیت نامساعد بهداشت روانی در ادارات را دلیل بالا رفتن این آمار دانسته اند و برخی دیگر معتقدند افراد آسیب پذیری که به خاطر شرایط زندگی شخصی یا زمینه ژنتیکی مستعد افسرده شدن هستند، درصورت مواجه شدن با چالش های کاری، آماده ابتلا به این بیماری می شوند. ازنظر این متخصصان، کارکردن به خودی خود افسردگی نمی آورد و اگر فرد مستعد ابتلا به این اختلال نباشد، با وارد شدنش به محیط های شغلی، زمینه را برای بالا رفتن آمار افسرده ها در کشور فراهم نمی کند.

روان شناسان و روان پزشکان، سال هاست برای اثبات یکی از این دو ادعا، در جدال هستند و گروهی هم فضای کسب وکار را متهم می کنند، ناامنی شغلی، درآمد پایین، فعالیت در کنار آدم های افسرده، مسئولیت های متعدد و اضطراب آور و نامساعد بودن فضای فیزیکی کسب و کار را به عنوان عوامل افسرده کننده معرفی می کنند. آنها می گویند حتی اگر کسی ژن ابتلا به این بیماری را به ارث نبرده باشد و در زندگی شخصی اش هم مشکل خاصی نداشته باشد، درصورت تجربه کردن مداوم عوامل گفته شده، دیر یا زود گرفتار این اختلال می‎ شود.

بی میلی به حضور در جمع، بی تفاوتی درمورد آینده شغلی، ناامیدی، کاهش بهره وری، ناتوانی در حل مسائل و چالش ها و بی اعتمادی به خود، ازجمله نشانه هایی است که خبر از افسرده بودن شما می دهد. ازنظر متخصصان، درصورتی که علاوه بر عوامل گفته شده، گرفتار کندی، بی اشتهایی یا پراشتهایی، کم خوابی یا پرخوابی و بی انگیزگی هم هستید، چاره ای جز مراجعه به روان شناسان و روان پزشکان برای تان باقی نمی ماند. علاوه بر آنچه گفته شد، به باور متخصصان شرایط کاری شما هم می تواند در کاهش یا فزایش احتمال ابتلای تان به افسردگی دخیل باشد. اگر کار کردن تان، شما را دچار چالش های زیر کرده، احتمالا قربانی شرایطی هستید که به افسرده شدن تان منجر شده است.

۱- کاری که می کنید، چیزی نیست که همیشه آرزویش را داشتید و ارزشی برای آن قائل نیستید؟
۲- ارزش های شما با ارزش های شغلی تان در تضاد است؟ شما به صداقت باور دارید اما به خاطر فروش محصولاتی که تولید کرده اید، باید تبلیغات خلاف واقع را درمقابل مشتریان تان بیان کنید؟
۳- شرایط زندگی تان به شما عذاب وجدان تزریق می کند؟ مجبورید هر صبح فرزندتان را با گریه از خواب بیدار کرده، به مهدکودک ببرید و حوالی غروب آفتاب، او را گریان از مهدکودک تحویل بگیرید؟
۴- دخل وخرج تان باهم جور در نمی آید؟ تمام ماه سخت کار می کنید اما شرایط اقتصادی تان اجازه یک روز تفریح کردن در کنار خانواده را به شما نمی دهد؟
۵- کارتان زمینه ساز مشکلات زناشویی شده؟ شیفت کاری شما با همسرتان در تضاد است و اصلا فرصتی برای وقت گذراندن باهم را ندارید؟
۶- امنیت شغلی ندارید؟ هرماه نگران از دست دادن شغل تان هستید؟
۷- فکر می کنید وقت تان را هدر می دهید؟ سال ها برای وکیل شدن درس خوانده اید اما برخلاف میل تان باید در آزمایشگاه کار کنید؟
۸- خستگی جسمی کلافه تان کرده ؟ هرروز برای رفتن به محل کار و برگشتن به خانه، بیش از ۳ساعت در رفت وآمدید و وقتی برای استراحت کردن ندارید؟
۹- محل کارتان مسموم است؟ مدیری بی منطق و سختگیر دارید که شما را مجبور به ساعت ها اضافه کاری کردن می کند و همکاران تان از هر فرصتی برای زیراب زدن استفاده می کنند؟
۱۰- کارتان را بی ارزش تلقی می کنید و آینده کاری تان را روشن نمی بینید؟ در فضایی قانون مدار کار نمی کنید و امیدی به بازنشسته شدن در شرایط مساعد ندارید؟

چه کسانی آسیب پذیرترند؟

همان طور که گفتیم، ژن بد و رییس بد، می توانند هر کارمندی را برای افسرده شدن مستعد کنند. اما علاوه بر این دو، عوامل زیر هم در افزایش احتمال ابتلا به افسردگی دخالت دارند:
افرادی که از تغذیه سالم بی بهره اند و در فضای بسته و کم نور کار می کنند، احتمالا به کمبود ویتامین D دچارند. همین کمبود جسمی کافی است تا روان این افراد هم هرروز ضعیف تر شود و زمینه برای افسرده شدن شان فراهم شود.
همه مشاغل، افراد مستعد را به یک اندازه افسرده نمی کنند. بررسی های پژوهشگران حاکی از این است که افراد شاغل در خانه های سالمندان، مراکز مراقبت از کودکان استثنایی یا بی سرپرست، مراکز درمانی و بهداشتی و مراکز خدمات اجتماعی در برابر افسردگی، آسیب پذیرتر از دیگران هستند.
جنسیت یکی دیگر از عواملی است که می تواند در کاهش یا افزایش احتمال ابتلا به افسردگی تاثیرگذار باشد. باتوجه به بررسی های انجام شده، زنان بیشتر از مردان دچار افسردگی می شوند. در میان زنان هم کسانی که در صنایع غذایی کارگری می کنند، افسرده تر از دیگر هم جنسان شان هستند و مردهایی که در مشاغل هنری، ورزشی و رسانه ای کار می کنند هم بیشتر از همتایان شان گرفتار این بیماری می شوند.
ساعات کاری هم می تواند بر سلامت روان افراد تاثیر بگذارد. کسانی که ساعات طولانی را به کار کردن می گذرانند و به خاطر شغل شان مجبور به شب بیداری هستند، دچار اختلالاتی در ترشح هورمون ها می شوند که بر وضعیت روانی‎ شان هم تاثیر می گذارد.

منبع: سلامت نیوز